İşletme Anlayışı

(Manen-madden)

Türkiye’nin tabiatla buluştuğu Bolu ilinde, 11 yıl önce ekmek arası patates satarak, sektörde ticaret hayatına başlamış olup, son yıllarda dünya mutfağı ile müşterilerini ağırlayan, sınıfında zirveyi zorlayan, İl merkezinde ve Abant İzzet Baysal Gölköy Kampüsünde de şubeleri olan, dışarıdan fiyatları ile öğrenci mekânı olarak ta bilinse, öğrenci olmayıp gelen tüm müşterilerini de, memnun etmeyi başarabilen nadide çemberinde kendine yer bulan bir mekandır.

Sektörde yıllardır, işletmecisi ve personeli, uzunca süre kendilerini yoğurmuş olup, tıpkı merdiven misali basamakları teker teker çıkmış ve her basamakta yeni şeyler tecrübe edinmiş, sonrasında bu tecrübelerin üstüne yenilikler koyarak bir üst merdivene çıkmıştır ve asla acele etmemiştir. Tabi ki her iradede olduğu gibi kusursuz olduğumuzu iddia etmiyoruz ancak asla kusurlarımızın üzerini de yeni bir kusurla örtmedik.

Amacımız tamamen kaliteli ürün ve hizmet sunmaktır. Bunun karşılığında da müşterilerinin cebini yormadan, keyifli dakikalar geçirerek karınlarını doyurmasını sağlamaktır.

Kullandığı ürünlerin hepsi Türkiye iş sahasında kendini ispatlamış markalardan oluşmaktadır. Bu yönden müşterilerinin güvenini sağlamıştır ki, hem paket servisi, hem de iç mekan servisi ile yoğun talep görmektedir.

Bu bağlamda, sektörde kalıcı olmayı hedefleyen Patista ailesi ile birlikte yola çıkmak isteyen tüm dostlarımızın bu bilinçte olmaları gerekmektedir.

Mutfak Kültürü

Mutfak denilince akla hemen yemek pişirilen, genelde bulaşığın olabileceği yer akla gelir. Halbuki mutfak öyle bir yer değildir. “İşin mutfağından gelmek” deyiminde de anlaşılacağı üzere, mutfak, amaç doğrultusunda kendini geliştirdiğin, yani gelişimini tamamladığın yerdir. Bu sebepledir ki evinizde en güzel sohbetler hep mutfağınızda gerçekleşir. Ve bir Patista mutfağı da tıpkı ev sohbetleri gibi samimi lezzetler çıkartabilmelidir.

Mutfağın işlevsel özerkliğinden bahsedecek olursak en önemli şey, bir mutfağın gerçekten temiz olmasıdır. Sadece görsel olarak değil sağlığa uygunluk açısından da yeterli seviyede olmalıdır. Unutmayalım ki mutfakta parlayan her şey temiz değildir ve bu sadece kandırmaktır, görsel şovdur. Yani temizliğin yüzde ellisidir. Diğer ellisi görünmeyen yerlerdir. Halk tabiri ile kıyı, köşedir.

Bu bilinçle açıldığımız günden bu güne iki şubemizin de mutfağı açıktır.

Bu anlayış tarzı ile sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz.